Kardiologia Newsy Pod sliderem

Prof. Marian Zembala został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Źródło zdjęcia: prezydent.pl 

„Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu profesora Mariana Zembali. Żegnamy dzisiaj jednego z najwybitniejszych współczesnych lekarzy polskich, głównego współtwórcę wspaniałych sukcesów polskiej kardiochirurgii i transplantologii, człowieka, który przyczynił się do uratowania życia i zdrowia niezliczonych pacjentów” – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowej prof. Zembali.

W sobotę, 26 marca br. w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach, odbyło się ostatnie pożegnanie prof. Mariana Zembali, który zmarł 19 marca w swoim domu, w Zbrosławicach.

Prof. Zembala urodził się w 1950 r. w Krzepicach. Był wychowankiem prof. Zbigniewa Religi, wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 r. dokonał pierwszego przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r., również po raz pierwszy w Polsce, przeszczepił choremu jednocześnie serce i płuca. W 2015 r. objął stanowisko ministra zdrowia.

Uhonorowanie znamienitych osiągnięć prof. Zembali

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie prof. Mariana Zembalę Orderem Orła Białego – w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności na rzecz rozwoju kardiochirurgii, za wybitne osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej. Odznaczenie wręczono rodzinie kardiochirurga.

– Dla uhonorowania znamienitych osiągnięć profesora Mariana Zembali i jego zasług dla Rzeczypospolitej podjąłem decyzję o nadaniu mu pośmiertnie najwyższego odznaczenia państwowego – Orderu Orła Białego – wskazał w liście Andrzej Duda.

Na pożegnanie prof. Zembali przyjechali m.in. marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, minister zdrowia, Adam Niedzielski, oraz byli szefowie resortu zdrowia – Ewa Kopacz i Łukasz Szumowski, a także były premier Jerzy Buzek. Kancelarię Prezydenta reprezentowała jej szefowa Grażyna Ignaczak-Bandych, która odczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości.

Praca Prof. Zembali odegrała doniosłą rolę w rozwoju polskiej medycyny

Prezydent zwrócił uwagę, że prof. Zembala był współpracownikiem i kontynuatorem dzieła prof. Zbigniewa Religi, „razem z którym budował Wojewódzki Ośrodek Kardiologii w Zabrzu, przed 26 laty przekształcony w Śląskie Centrum Chorób Serca”.

– Relacja mistrz – uczeń szybko przerodziła się w partnerstwo i przyjaźń, które nadawały ton i kształtowały atmosferę tej wyjątkowej placówki. Sam Profesor Zembala podkreślał jednak, że dokonania kliniki są wspólnym dziełem całego fantastycznego zespołu, w którym doskonalili wiedzę i zdobywali doświadczenie medycy wielu pokoleń, profesji i specjalizacji: kardiolodzy, anestezjolodzy, pielęgniarki, rehabilitanci. „Każdy z nas miał wielu mistrzów i każdy z państwa jest dla mnie mistrzem w codziennym kontakcie i funkcjonowaniu” – mówił – zaznaczył w liście Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, iż nie sposób w paru zdaniach ująć, jak doniosłą rolę odegrała praca prof. Zembali w rozwoju medycyny w Polsce.

– Miarą tego jest, z jednej strony, wdzięczność tysięcy pacjentów i ich rodzin; z drugiej – wiele roczników studentów, których wykształcenie obejmowało już dorobek zabrzańskiego Centrum; a wreszcie także rzadki fakt, że trud lekarzy wszedł nawet do masowej wyobraźni, stając się tematem popularnego filmu. Wszystko to budzi głęboki szacunek i uznanie – i jestem przekonany, że zapisze się na trwałe w pamięci potomnych – zaznaczył Prezydent.

Andrzej Duda dodał również, że śp. prof. Zembala położył istotne zasługi dla rozwoju kardiologii w Ukrainie.

– Profesor Religa pisał o Jego działalności za wschodnią granicą, że „dzieli się tam z naszymi kolegami wiedzą i doświadczeniem, oddając w ten sposób dług zaciągnięty wobec kolegów z krajów zachodnich, którzy przed laty wspierali nas w podobny sposób”. Chcę dziś podziękować Zmarłemu także za tę solidarność i wsparcie dla Ukraińców, w czym – ufam – będzie miał licznych naśladowców – podkreślił prezydent. – Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci! – podsumowano w liście. 

Źródło: prezydent.pl, PAP

Przeczytaj także: Rośnie liczba przeszczepów serca i płuc w Polsce

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.