Koronawirus Newsy Pod sliderem

Rośnie liczba zakażeń COVID-19. Czy we wrześniu wróci obowiązek noszenia maseczek?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, podkreśla, że we wrześniu mogą pojawić się impulsy prowadzące do zwiększania zakażeń koronawirusem, np. powrót dzieci do szkół. Jak zaznaczył szef resortu – Ministerstwo Zdrowia może wówczas rozważać przywrócenie obowiązku noszenia maseczek w środkach transportu publicznego.

Minister Niedzielski zaznacza, że letnia fala koronawirusa rozpędza się dynamicznie, jednak cały czas poziom zakażeń i liczba hospitalizacji nie są dotkliwe dla systemu opieki zdrowotnej.

– Rośnie liczba zachorowań na COVID19, choć wolniej niż zakładaliśmy w prognozach. Apogeum – 10 tys. dziennie – nastąpi w drugiej połowie sierpnia. Dlatego zachęcamy do szczepień – dodał Adam Niedzielski.

We wrześniu może gwałtownie zwiększyć się liczba przypadków COVID-19

Przy podejmowaniu decyzji o ewentualnych restrykcjach, jak podkreślił szef resortu zdrowia, będzie brana pod uwagę przede wszystkim liczba chorych przebywających w szpitalach z powodu COVID-19.

– Jeżeli będziemy widzieli niepokojące sygnały, mówię tu przede wszystkim o liczbie hospitalizacji, to będziemy podejmowali (decyzje). Jest też pewne ryzyko, że we wrześniu może się szybko pojawić wzmocnienie impulsów do zwiększenia zakażeń – dzieci wracają do szkoły, mamy powroty do pracy, więcej czasu przebywania w zamkniętych przestrzeniach. Wtedy będziemy się zastanawiali w zależności od tego, jaki ten poziom pod koniec sierpnia będzie, czy jakichś regulacji chociażby dotyczących maseczek w środkach transportu, we wrześniu nie stosować – zaznaczył minister zdrowia.

Adam Niedzielski zastrzegł, że aktualnie wprowadzenie obowiązku zakrywania ust i nosa nie jest brane pod uwagę. Jak dodał – obecnie nasz układ immunologiczny jest w dużym stopniu odporny na ciężki przebieg choroby, głównie dzięki szczepieniom lub przechorowaniu COVID-19. Minister zdrowia zachęcił jednak, że w przypadku wystąpienia objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zgłaszać się do lekarze rodzinnego.

– Jeśli ktoś nie chce iść do lekarza, co moim zdaniem jest niezrozumiałe, bo tam jest darmowy test, zagwarantowana opieka lekarza rodzinnego, to również rekomenduję stosowanie środków izolacyjnych, które są standardowe przy infekcjach górnych dróg oddechowych – dodał szef resortu zdrowia.

W dniach 21-27 lipca 2022 r. Ministerstwo Zdrowia odnotowało 19 577 zakażeń COVID-19 (w tym 3 161 to ponowne zakażenia). W okresie tym wykonano ponad 59,7 tys. testów na COVID-19, a w szpitalach na dzień 26 lipca z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przebywało 1884 pacjentów.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Wymaz ze skóry może być skutecznym materiałem do diagnozowania COVID-19

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.