Newsy Pod sliderem Zdrowie publiczne

Ruszył projekt „Zdrowe Życie”. Z jakich bezpłatnych badań będą mogli skorzystać Polacy?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Ministerstwo Zdrowia zainaugurowało projekt „Zdrowe Życie”, który poświęcony jest profilaktyce zdrowotnej. W ramach przedsięwzięcia latem i jesienią Polacy będą mogli przeprowadzić bezpłatne badania i skorzystać z konsultacji lekarskich w Mobilnych Strefach Zdrowia.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, podczas inauguracji projektu zaznaczył, że poziom udziału Polaków w badaniach przesiewowych wynosi zaledwie 30 proc. Poprzez „Zdrowe Życie” resort zdrowia chce pokazać, jak ogromną inwestycją w swoje zdrowie jest profilaktyka.

– Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo militarne i polityczne to nie wszystko. Niezwykle ważne dla nas wszystkich jest bezpieczeństwo zdrowotne nasze i naszej rodziny. Obowiązkiem rodziców, dzieci jest to, aby troszczyć się o siebie wzajemnie, ale także o samego siebie, by własnymi siłami dbać o bezpieczeństwo rodziny – mówił podczas inauguracji projektu prezydent Andrzej Duda.

Jakie badania przewidziano w ramach projektu?

Projekt „Zdrowe Życie” został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Grupę PZU. Honorowym patronem przedsięwzięcia jest Para Prezydencka. W ramach programu przewidziano bezpłatne specjalistyczne badania i konsultacje w Mobilnych Strefach Zdrowia, edukację zdrowotną oraz promocję programów profilaktycznych.

Mobilna Strefa Zdrowia po inauguracji akcji w Warszawie, 3 czerwca, ruszyła w Polskę. W wybrane weekendy latem i jesienią w dziewięciu miastach Polski będzie można przeprowadzić następujące badania:

  • pomiar poziomu cukru,
  • pomiar ciśnienia krwi,
  • mammografię,
  • USG płuc,
  • spirometrię,
  • EKG.

Kształtowanie postaw prozdrowotnych

Minister zdrowia zaznaczył, że z obserwacji sytuacji zdrowotnej Polaków wynika, że potrzebne są zmiany w polityce zdrowotnej państwa. Zaznaczył, że konieczne jest promowanie badań profilaktycznych. „Musimy odejść od utożsamiania zdrowia wyłącznie z medycyną naprawczą, a położyć nacisk na zmianę postaw społeczeństwa” – mówił Adam Niedzielski.

Badania profilaktyczne, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, wykonuje mniej niż połowa Polaków. Z badań przesiewowych korzysta jedynie 30 proc. społeczeństwa. Tymczasem aż 60 proc. zgonów u osób poniżej 75 lat można byłoby uniknąć, gdyby wdrożono działania profilaktyczne z obszaru zdrowia publicznego (40 proc.) oraz wczesnej diagnostyki i leczenia (20 proc.).

Blisko połowa zgonów Polaków spowodowana jest czynnikami ryzyka, na które mamy wpływ. Aby działania profilaktyczne były skuteczne, a informacje o nich trafiły do obywateli, konieczne są kampanie informacyjne i edukacyjne na rzecz profilaktyki i kształtowania postaw prozdrowotnych – podkreślał szef resortu zdrowia.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Przeczytaj także: Kompleksowa opieka nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie. MZ opublikowało projekt rozporządzenia programu pilotażowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.