Newsy Pod sliderem

Rząd przeznaczył 600 mln zł na realizację programów mieszkaniowych dla osób z niepełnosprawnościami

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, ogłosił uruchomienie trzech nowych programów mieszkaniowych dla osób z niepełnosprawnościami pod wspólną nazwą „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. Z rozwiązania będzie mogło skorzystać nawet 4 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego w ustawie okołobudżetowej przeznaczono 1 mld zł na działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. 800 mln zł z tej kwoty przeznaczono na realizację programów Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) „Samodzielność – Aktywność – Mobilność”, w skład których wchodzą: programy mieszkaniowe dla osób z niepełnosprawnościami, finansowanie tworzenia nowych Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) i Zakładów Aktywności Zawodowej (ZAZ) oraz program samochodowy. Pozostałe 200 mln zł przekazano Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na utworzenie wypożyczalni technologii wspomagających.

Trzy projekty programów mieszkaniowych

– Dzisiaj mam wielką przyjemność ogłosić uruchomienie trzech nowych programów mieszkaniowych dla osób z niepełnosprawnościami pod wspólną nazwą „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. Będą to Wspomagane społeczności mieszkaniowe, Mieszkanie dla absolwenta oraz Dostępne mieszkanie. Jestem przekonany, że dzięki temu realnie poprawimy jakość życia wielu osób z niepełnosprawnościami, zagwarantujemy im większą samodzielność. Od samego początku naszych rządów jest to nasz priorytet – poinformował Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Przewidywany koszt realizacji trzech programów mieszkaniowych to 600 mln zł.

Wspomagane społeczności mieszkaniowe (WSM)

Program Wspomagane społeczności mieszkaniowe (WSM) zakłada zapewnienie miejsc zamieszkania dla osób z najcięższymi niepełnosprawnościami, wymagającymi wysokiego, nawet całodobowego, poziomu wsparcia. W ramach tego projektu ma powstać 50 WSM-ów dających zamieszkanie łącznie 600 osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Społeczności mieszkaniowe zagwarantują niepełnosprawnym niezależność, ochronę ich godności, a także adekwatne do potrzeb wsparcie.  WSM-y będą się składać z kilu odrębnych zespołów mieszkalnych liczących od 2 do 6 osób.

– Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe mają jednocześnie umożliwiać zakwaterowanie i świadczenie całodobowych usług wspomagających dostosowanych do indywidualnych potrzeb ich mieszkańców – wyjaśnił Paweł Wdówik.

Program realizowany jest zgodnie z zasadami deinstytucjonalizacji. Jak wskazano w komunikacie rządowym – ma także wypełnić lukę na rynku usług społecznych w obszarze mieszkalnictwa wspomaganego, adresowanego do osób  o najwyższej potrzebie wsparcia.

Program WSM będzie realizowany w latach 2022-2025. Budżet programu to 300 mln zł.

Mieszkanie dla absolwenta

Mieszkanie dla absolwenta to program, którego celem jest wsparcie absolwentów z niepełnosprawnością, którzy kończą naukę we wszystkich typach szkół. Absolwenci będą mogli liczyć na dofinansowanie wynajmu mieszkań. Cena dofinansowania uzależniona będzie od lokalizacji mieszkania oraz od stopnia niepełnosprawności wnioskodawcy. Osoby poruszające się na wózkach, wymagające mieszkania bez barier architektonicznych, będą mogły liczyć na wyższe dofinansowanie.

Osoby, które zakwalifikują się do programu otrzymają dofinansowanie do wynajmu przez okres 36 miesięcy i będzie ono miało charakter degresywny, czyli w pierwszym roku 100 proc. kosztów wynajmu, w drugim – 70 proc.,  a w trzecim – 40 proc.

Adresatami programu są pełnoletnie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które w ciągu 3 ostatnich lat ukończyły naukę i chcą podjąć pracę. Program realizowany będzie w latach 2022-2026, a jego budżet to 150 mln zł. Paweł Wdówik podkreśla, że adresatami programu może być nawet 2,5 tys. absolwentów z niepełnosprawnościami.

Dostępne mieszkanie

Program Dostępne mieszkanie skierowany jest do osób poruszających się na wózkach i mieszkających w budynkach niedostosowanych do ich potrzeb. Zakwalifikowani do programu będą mogli zmienić dotychczasowe mieszkanie na mieszkanie wolne od barier architektonicznych. Program realizowany będzie w latach 2022-2025.

– Wsparcie polegać będzie na uzyskaniu dofinansowania w wysokości równej cenie 15 m2 dla lokalizacji mieszkania nieposiadającego barier architektonicznych. Zawieranie umów z beneficjentami odbywać się będzie do 31 grudnia 2024 r. lub do wyczerpania budżetu programu – poinformował Paweł Wdówik.

Budżet programu Dostępne mieszkanie to 150 mln zł. Jego realizatorem będzie samorząd powiatowy właściwy ze względu na miejscowość zamieszkania wnioskodawcy. Wiceminister Wdówik podkreślił, że liczebność grupy korzystającej ze wsparcia może wynieść około 1 tys. osób.

Źródło: gov.pl

Źródło: Przewodniczący PFON dla EN: „Powinniśmy skupiać się na potencjale osoby z niepełnosprawnością, a nie na jej deficytach”

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Tekst” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” text_orientation=”justified”]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.