Neurologia Newsy Pod sliderem

Specjaliści w Bielsku-Białej operują wady naczyniowe mózgu bez konieczności otwierania czaszki

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej poinformował, że rozpoczął stosowanie nowoczesnych metod leczenia chorych z wadami naczyniowymi mózgu. Specjaliści stosują małoinwazyjne techniki, dzięki którym można uniknąć klasycznej operacji neurochirurgicznej połączonej z otwarciem czaszki.

Dr hab. n. med. Jerzy Słowiński, ordynator Oddziału Neurochirurgicznego bielskiej placówki, wyjaśnił, że dzięki dostępności technik wewnątrznaczyniowych pacjenci mogą być teraz leczeni na miejscu i nie muszą korzystać z pomocy innych ośrodków. Ekspert dodał, że procedury wewnątrznaczyniowe wykonywane w chorobach układu nerwowego w szpitalu w Bielsku-Białej to przede wszystkim małoinwazyjne tzw. embolizacje tętniaków i naczyniaków mózgu.

Na czym polega zabieg embolizacji?

Embolizacja tętniaków i naczyniaków to małoinwazyjny zabieg, który wykonywany jest bez konieczności otwierania powłok ciała. Wystarczy niewielkie nacięcie skóry, przez które nakłuwa się naczynie krwionośne. Do problematycznego naczynia wprowadzany jest cewnik z materiałem zatorowym, dzięki czemu likwiduje się nieprawidłowości żylne.  Znieczulenie ogólne  podczas zabiegu nie jest konieczne. Operacja nie prowadzi do powstawania blizn, nie jest konieczna po nim rehabilitacja, a hospitalizacja jest krótkotrwała.

Obecnie embolizacja ma zastosowanie w neurochirurgii i jest jedną z bezpieczniejszych metod wykorzystywanych m.in. w leczeniu tętniaków mózgu. Metoda ta jest także stosowana w ginekologii czy urologii.

W szpitalu w Bielsku-Białej pacjenci mogą liczyć na opiekę wielospecjalistycznego zespołu

Ordynator Oddziału Neurochirurgicznego bielskiej placówki zaznacza, że każdy przypadek pacjenta jest traktowany indywidualnie, a o wyborze optymalnej metody leczenia danego pacjenta – operacyjnej lub wewnątrznaczyniowej – decyduje zespół neurochirurgów i neuroradiologów interwencyjnych. W szpitalu w Bielsko-Białej pacjentami zajmuje się wysokospecjalistyczna kadra medyczna, a sama placówka dysponuje pracownią naczyniową wyposażoną w nowoczesną aparaturę i implanty do przeprowadzenia takich zabiegów.

Zabiegi wewnątrznaczyniowe rozliczane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W bielskiej placówce przeprowadzane są w Pracowni Badań i Zabiegów Wewnątrznaczyniowych Szpitala Wojewódzkiego.

Źrodło: PAP

Przeczytaj także: Ortopedzi z Łodzi wykorzystują nowatorskie metody w leczeniu porażeń kończyn u dzieci

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.