Neurologia Newsy Pod sliderem

Specjaliści ze szpitala Bródnowskiego nieoperacyjnie wyeliminowali objawy Parkinsona

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Neurochirurdzy ze szpitala Bródnowskiego w Warszawie nie dotykając skalpela wyeliminowali objawy Parkinsona u pacjenta, który od 15 lat zmaga się z chorobą. Dzięki nowoczesnej metodzie ultradźwięków można pozbyć się charakterystycznych drżeń kończyn będących objawem Parkinsona, które utrudniają pacjentom normalne funkcjonowanie.

69-letni pacjent z chorobą Parkinsona, który trafił do Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, zdecydował się skorzystać z najnowszych rozwiązań leczenia Parkinsona, ponieważ leki już nie pomagały. Nowoczesna metoda wykorzystuje oprogramowanie zintegrowane z urządzeniem FUS, które generuje silną dawkę ultradźwięków. Zabieg przeprowadził prof. Mirosław Ząbek, szef neurochirurgii w Interwencyjnym Centrum Neurochirurgii, wraz z zespołem specjalistów.

Bezkrwawa operacja, bez otwierania głowy pacjenta

Fale dźwiękowe podczas zabiegu skoncentrowane są w jednym punkcie w mózgu, który jest odpowiedzialny za drżenie samoistne lub drżenie w chorobie Parkinsona. Prof. Ząbek wyjaśnia, że punkt jest w pierwszej kolejności rozgrzewany do temperatury odwracalnej, tak żeby sprawdzić, czy nie dojdzie do poważnych powikłań. Gdy okaże się, że wszystko jest w porządku, specjaliści trwale uszkadzają ten punkt w mózgu dużo wyższą temperaturą.

– To bezkrwawa operacja, bez otwierania głowy pacjenta. Chory jest cały czas w kontakcie z personelem. Nie ma tu ryzyka związanego z operacją chirurgiczną, krwawieniem czy infekcją. Nie ma obaw związanych z anestezjologią, pacjent nie jest usypiany czy znieczulany – podkreśla prof. Mirosław Ząbek, cytowany przez Polsat News.

Efekt zabiegu widać gołym okiem. U pacjenta, który zgłosił się do warszawskiej placówki, dłoń jest już zdecydowanie bardziej stabilna.

Na chorobę Parkinsona choruje w Polsce około 100 tys. osób

Przed pojawieniem się tej nowoczesnej metody łagodzenia objawów Parkinsona w praktyce klinicznej stosowało się metody chirurgiczne z wykorzystaniem symulatorów mózgu. Operacja polegała na wszczepieniu specjalnych generatorów (o wartości około 20 tys. zł), które muszą być wymieniane co 2-3 lata.

Na chorobę Parkinsona w Polsce choruje około 100 tys. pacjentów. Jest to postępujące schorzenie mózgu związane z ośrodkowym układem nerwowym, a dokładniej z istotą czarną, której zadaniem jest koordynacja ruchowa. Schorzenie przeważnie pojawia się u osób powyżej 50. roku życia. W początkowym stadium objawia się drżeniem kończyn, spowolnieniem ruchowym czy sztywnością mięśni. Wraz z postępem choroby dolegliwości jest coraz więcej i ograniczają one sprawność ruchową pacjenta, uniemożliwiając pracę, a z czasem również najprostsze, codzienne czynności.

Źródła: polsatnews.pl, gov.pl

Przeczytaj także: Badanie: wydłużenie czasu snu wolnofalowego może zahamować postęp choroby Parkinsona

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.