Koronawirus Newsy Pod sliderem

Środki dezynfekujące stosowane w trakcie ciąży powiązane z astmą i egzemą u dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z University of Yamanashi z Japonii sprawdzili wpływ środków dezynfekujących stosowanych przez kobiety w ciąży na ich dzieci. Wyniki ich badań zostały opublikowane w magazynie „Ocupation & Environmental Medicine”.

Środki dezynfekujące są stosowane na całym świecie, jednak ich zużycie w ostatnich latach drastycznie wzrosło. Japońscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy kontakt matki będącej w ciąży z takimi środkami w pracy może mieć wpływ na dziecko. Badania objęły 78 915 par matka-dziecko.

Naukowcom udało się ustalić, że dzieci w wieku do 3 lat, których mamy w czasie ciąży miały kontakt ze środkami dezynfekującymi w pracy częściej chorowały na astmę i egzemę. Ekspozycja na środki chemiczne wynosiła od jednego do 6 razy w ciągu tygodnia.

Środki dezynfekujące powiązane z egzemą i astmą

Badanie wykazało, że u dzieci matek mających w czasie ciąży kontakt ze środkami dezynfekującymi ryzyko astmy wzrosło o 26% i 29% w przypadku egzemy. Co ciekawe, nie zauważono powiązania pomiędzy ekspozycją kobiet na środki dezynfekujące a częstością występowania alergii pokarmowych u ich dzieci.

Warto wspomnieć, że było to badanie obserwacyjne, co oznacza, że nie poznano dokładnej przyczyny wystąpienia chorób alergicznych. Fakt stosowania środków dezynfekujących w czasie ciąży, jak i diagnozy chorób alergicznych, był zgłaszany przez kobiety biorące udział w badaniu.

Mimo ograniczeń dostrzeżonych przez naukowców udało się ustalić kilka możliwych mechanizmów stojących za wzrostem odsetka dzieci z chorobami alergicznymi. Według nich środki dezynfekujące wpływają na mikroflorę skórną i jelitową u kobiety w ciąży, a później u jej dziecka. Dodatkowo niektóre związki chemiczne mogą wpływać na płodową odporność immunologiczną. Istnieje także ryzyko ekspozycji poporodowej, kiedy dziecko tuż po narodzinach ma kontakt ze środkami na skórze swojej mamy.

Powiązania pomiędzy chorobami alergicznymi a ekspozycją na środki dezynfekujące były tematem już niejednego badania. Bez wątpienia jednak jest to zagadnienie wymagające dalszego zbadania i poznania dokładnych mechanizmów stojących za wzrostem zachorowań na astmę i egzemę wśród dzieci.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Pierwsza w Polsce małoinwazyjna operacja serca wykonana w krakowskim szpitalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.