Sukces leczenia niewydolności serca lekiem na cukrzycę
Kardiologia Newsy Obok slidera

Sukces leczenia niewydolności serca lekiem na cukrzycę

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Międzynarodowe badanie, nadzorowane przez prof. Piotra Ponikowskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, wykazało, iż lek dedykowany pacjentom z cukrzycą odnosi rezultaty również w terapii ostrej niewydolności serca. Analiza została opublikowana w prestiżowym czasopiśmie „Nature Medicine”.

W wieloośrodkowym badaniu klinicznym EMPULSE wzięli udział eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Azji i Europy, w tym Polski, prof. Piotr Ponikowski, współprzewodniczący Komitetu Sterującego, który czuwał nad przebiegiem całego badania, oraz dr hab. Jan Biegus – naukowcy z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Główną problematyką badań była niewydolność serca oraz dekompensacja niewydolności serca. Celem naukowców było zastosowanie leku stosowanego w terapii cukrzycy u tej grupy pacjentów. Jak dowiedziono, w „nie do końca wyjaśniony sposób” preparat ten wpłynął pozytywnie na jakość życia, jak również rokowanie chorych na niewydolność serca.

W badaniu, które było prowadzone między czerwcem 2020 a lutym 2021 r., wzięło udział 530 pacjentów z niewydolnością serca, którzy na skutek nagłego zaostrzenia choroby zostali przyjęci do szpitala. Pacjenci otrzymywali lek bądź placebo podczas hospitalizacji, jak również 90 dni po jej zakończeniu.

– Jest to pierwsze tego typu doniesienie w grupie chorych z ostrą niewydolnością serca, którego konsekwencje dla codziennej praktyki klinicznej będą bardzo znaczące – poinformowała uczelnia.

Badania wykazały, iż zastosowanie leku na cukrzycę u pacjentów z niewydolnością serca zwiększało szanse na „uzyskanie korzyści klinicznej”, którą definiuje się jako mniejsze ryzyko zgonu, hospitalizacji, jak również lepszą jakość życia.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Przewodniczący AENiT PTK dla EN: „Wśród pacjentów z niewydolnością serca są również osoby po przebytej infekcji koronawirusa” [KASPROWISKO 2022]

 

Problematyka dotycząca m.in. wyzwań polskiej kardiologii zostanie szeroko rozwinięta podczas konferencji Kasprowisko 2022 AENiT PTK, która odbędzie się w dniach 6-9 kwietnia 2022 r. w Zakopanem. Serdecznie zapraszamy do rejestracji!

 

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.