Koronawirus Newsy Pod sliderem

Szczepionka przeciw grypie może uchronić przed komplikacjami COVID-19

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Badania amerykańskich naukowców udowadniają, że szczepionka przeciw grypie może zapobiec poważnym powikłaniom infekcji SARS-CoV-2, takim jak udar, sepsa czy zakrzepica żył głębokich. Ponadto analizy z Indii wykazują, że dawna szczepionka na gruźlicę może uchronić osoby starsze przed zakażeniem koronawirusem.

Badacze z University of Miami Miller School of Medicine w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali dane dotyczące niemal 75 tys. pacjentów, którzy otrzymali pozytywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2. Połowa uczestników badania, przed otrzymaniem pozytywnego testu, zaszczepiła się przeciw grypie.

Szczepionka przeciw grypie uchroniła przed pobytem w szpitalu

Pacjentów po upływie 30, 60, 90 i 120 dni zbadano pod kątem występowania ciężkiej infekcji COVID-19 i powikłań choroby, takich jak udar mózgu, sepsa, zawał serca, zapalenie płuc czy zgon. W badaniach uwzględniono wiek pacjentów, płeć, palenie papierosów czy występowanie chorób współistniejących (cukrzycy, otyłości, POChP, nadciśnienia tętniczego czy chorób układu krążenia).

Z badań wynika, że szczepionka przeciw grypie może chronić przed poważnymi komplikacjami COVID-19. Naukowcy wykazali, że osoby, które nie zaszczepiły się przeciw grypie, ale zakaziły się koronawirusem, miały o 20 proc. wyższe ryzyko pobytu na oddziale intensywnej terapii oraz o 58 proc. wyższe ryzyko wizyty na oddziale ratunkowym. Badacze wykazali, że wśród tych uczestników badań wystąpiło również zwiększone ryzyko zachorowania: na sepsę o 45 proc., udar mózgu o 58 proc. i zakrzepicę żył głębokich o ponad 40 proc. Nie zaobserwowano natomiast żadnych różnic w kwestii zgonu w wyniku COVID-19.

Naukowcom nie udało się dowieść, w jaki sposób szczepionka przeciw grypie chroni przed komplikacjami COVID-19. Z wstępnych analiz wynika jednak, że zastrzyk może pobudzać odporność organizmu. By uchronić się przed zakażeniem koronawirusem i poważnymi powikłaniami, badacze rekomendują szczepienie przeciw COVID-19, a także sezonowe przyjęcie zastrzyku przeciw grypie.

Szczepionka na gruźlicę ochroni osoby starsze

Indyjscy naukowcy z ICMR-National Institute for Research in Tuberculosis oraz z ICMR-National Institute of Epidemiology znaleźli dowody sugerujące, że dawna szczepionka przeciw gruźlicy – Bacillus Calmette-Guérin (BCG) – może zapewnić osobom starszym ochronę przed COVID-19. Valerie Koeken z Radboud University Medical Center, autorka badania, podkreśla, że osoby starsze z wiekiem mają tendencję do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego o niskim nasileniu, co czyni ich bardziej podatnymi na wiele rodzajów chorób i może nasilać objawy COVID-19.

Podczas badania 82 ochotników w wieku od 60 do 80 lat zaszczepiono szczepionką BCG. Miesiąc później uczestnikom pobrano próbki krwi. Analiza wykazała niższy poziom cytokin i niektórych chemokin, które związane są ze stanem zapalnym i napędzają cięższy przebieg COVID-19. Zdaniem naukowców dawna szczepionka przeciw gruźlicy może okazać się przydatna jako środek zaradczy dla osób starszych.

Źródła: journals.plos.org, medicalexpress.com

Przeczytaj także: MZ: 0,66 proc. osób zaszczepionych zakaziło się COVID-19

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.