Chirurgia Newsy Pod sliderem

Szpital w Bełchatowie: przeprowadzono pierwszą w placówce operację z użyciem robota Versius

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

W Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie specjaliści przeprowadzili pierwszą w tej placówce operację urologiczną z wykorzystaniem robota Versius. Wykorzystanie technologii pozwala na precyzyjniejsze wykonanie zabiegu, a także zmniejsza ryzyko infekcji oraz zapewnia szybszą rekonwalescencję i powrót pacjenta do zdrowia.

Robot Versius został wykorzystany podczas operacji prostatektomii – metody leczenia złośliwego raka prostaty. Zabieg polega na usunięciu prostaty, a w niektórych przypadkach również węzłów chłonnych w obrębie miednicy. Zadaniem robota było usunięcie gruczołu krokowego.

Robot znacznie ułatwia pracę chirurgów

Urolog Mateusz Jobczyk, który przeprowadzał operację, podkreśla, że wszystko przebiegło dobrze i zgodnie z planem.

– Robot daje nam znaczną przewagę nad zwykłą operacją, także laparoskopową. Obraz jest znacząco powiększony, przez co mamy lepszy wygląd tkanek, lepszą wizualizację. Pracujemy w okularach 3D, więc ta głębia daje nam przewagę. Dodatkowo narzędzia są bardzo precyzyjne, możemy manipulować nimi w pacjencie – wyjaśnił ekspert. Zaznaczył również, że innowacyjna technologia z wykorzystaniem robota Versius bardzo ułatwia pracę chirurgów.

Ponadto robot umożliwia przeprowadzenie operacji w sposób jak najmniej inwazyjny dla pacjentazmniejsza się utrata krwi, a także skraca czas rehabilitacji. Technologia redukuje również ból oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji.

– To historyczna chwila – po raz pierwszy w naszym województwie, w szpitalu publicznym jest wykonywany zabieg z udziałem robota Versius. To nie jest tylko ważna chwila dla szpitala wojewódzkiego w Bełchatowie, to jest bardzo ważna chwila dla pacjentów, którzy tą metodą mogą być od dziś leczeni w naszym szpitalu – dodał dyrektor bełchatowskiego szpitala wojewódzkiego, Andrzej Kowalski.

Operacje urologiczne z wykorzystaniem robota refundowane są przez NFZ

Robot składa się z konsoli obsługiwanej przez chirurga oraz modułowych ramion z kamerą i narzędziami chirurgicznymi. Niewielkiego rozmiaru narzędzia przegubowe zapewniają większą sprawność i precyzję ruchu.

– Zdrowie jest tą wartością, którą cenimy najbardziej. To bardzo szczęśliwy dzień, kiedy możemy wejść w najwyższą jakość i technologię, która właśnie tutaj, w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie, będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców regionu – podkreślił wicemarszałek woj. łódzkiego Piotr Adamczyk.

Robot będzie wykorzystywany w placówce przy zabiegach urologicznych. Koszty operacji refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Od kwietnia chirurgiczne leczenie nowotworów prostaty z użyciem robota będzie bezpłatne

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.