Newsy Pod sliderem Transplantologia

Szwajcarscy specjaliści przeszczepili wątrobę zregenerowaną pozaustrojowo

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Interdyscyplinarna grupa specjalistów z Zurychu w Szwajcarii przeprowadziła pierwszą na świecie operację wszczepienia odnowionej wątroby. W ciągu trzech dni urządzenie pozaustrojowo zregenerowało zniszczony wcześniej narząd. Eksperci podkreślają, że zabieg jest przełomem w dziedzinie transplantacji wątroby.

Pacjent, u którego rok temu wykonano operację, cierpiał na nowotwór i wymagał przeszczepu wątroby. Narząd służący do transplantacji był poważnie zniszczony i nie nadawał się do przeszczepu. Eksperci postanowili jednak zregenerować wątrobę poza organizmem do takiego stopnia, że mogli umieścić ją w organizmie biorcy. Specjalistom posłużyło do tego oryginalne urządzenie, które przez trzy dni zastępowało organizm. Do tej pory poza ustrojem wątrobę można było przechowywać jedynie przez 12 godzin.

Sprawna regeneracja wątroby

Urządzenie, którym posługiwali się szwajcarscy specjaliści podtrzymuje organ przez dużo dłuższy czas, a także pozwala na jego regenerację i dokładne badania. Narzędzie wyposażone jest w pompę, która zastępuje pracę serca, część dotleniającą w miejsce płuc oraz moduł do dializy działający jak nerki. Rozwiązanie pozwala na dostarczanie do organu substancji odżywczych i dodatkowych związków, takich jak leki czy hormony. Przyrząd porusza wątrobę rytmicznie, podobnie, jak robi to przepona w czasie oddychania. Narząd jest nie tylko sprawnie regenerowany, ale można na nim przeprowadzać różnorodne testy sprawdzające jego stan i pracę.

– Nasza terapia pokazuje, że przez oddziaływanie na wątrobę w maszynie perfuzyjnej można częściowo zaradzić niedoborom narządów do przeszczepów i ratować ludzkie życia – zaznaczył Pierre-Alain Clavien ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu, jeden z autorów publikacji, która ukazała się w periodyku „Nature Biotechnology”.

Szansa na zwiększenie liczby przeszczepów

– Interdyscyplinarne podejście do pokonywania złożonych biomedycznych wyzwań, takie jak wdrożone w tym projekcie, to przyszłość medycyny. Pozwoli nam na szybsze znajdowanie kolejnych, nowych metod leczenia pacjentów – dodał Mark Tibbitt z Politechniki Federalnej w Zurychu.

Zespół specjalistów planuje teraz zastosowanie nowej procedury na następnych pacjentach, dzięki czemu sprawdzone zostanie jej bezpieczeństwo i skuteczność. Jeśli metoda zostanie wdrożona na szerszą skalę, pozwoli to na wzrost liczby przeszczepów, a także planowanie ich z większym wyprzedzeniem. Badacze opracowują również kolejną generację wynalazku, która pozwoli na leczenie różnych schorzeń wątroby.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Naukowcy wyhodowali ludzką wątrobę z komórek macierzystych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.