Newsy Pod sliderem

Unia Europejska kupiła szczepionki przeciw małpiej ospie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) Unii Europejskiej poinformował o zawarciu umowy na zakup niemal 110 tys. dawek szczepionki przeciw małpiej ospie. Jak podkreślono w komunikacie – liczba przypadków tej choroby wciąż rośnie, dlatego szczepionki będą w szybkim czasie dostępne dla wszystkich państw członkowskich UE, Norwegii i Islandii.

Unia Europejska zawarła umowę na zakup 109 090 dawek szczepionki z firmą Bavarian Nordic. Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia, podkreśliła, że do zakupu szczepionek wykorzystano środki z budżetu UE za pośrednictwem programu EU4Health.

Szczepionka przeciw ospie prawdziwej chroni także przed małpią ospą

Szczepionki trzeciej generacji, które zostały zakupione z budżetu Unii Europejskiej, chronią przeciw ospie prawdziwej. Wykazano jednak, że skutecznie przeciwdziałają również małpiej ospie, ponieważ wirus ten jest blisko spokrewniony z wirusem ospy prawdziwej. Preparat jest obecnie dopuszczony wyłącznie w Unii Europejskiej w celu ochrony przed ospą prawdziwą.

HERA udostępni szczepionki państwom członkowskim UE proporcjonalnie, zaczynając od tych najbardziej potrzebujących. Dostawy mają rozpocząć się już pod koniec czerwca br.

Jakie są objawy małpiej ospy?

Od 18 maja 2022 r. zgłoszono około 800 przypadków małpiej ospy w 19 państwach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, a także w Norwegii i Islandii. Małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą i występuje endemicznie w Afryce Zachodniej i Środkowej. Po raz pierwszy rozprzestrzenia się w Europie.

Wirus małpiej ospy przedostaje się przez uszkodzenia skóry, układ oddechowy czy błony śluzowe. Choroba rozwija się przez okres od 5 do 21 dni. Objawy są wyraźne i przypominają te obserwowane w przebiegu ospy prawdziwej, jednak są mniej dotkliwe. W pierwszej kolejności pojawia się gorączka, dreszcze, ból głowy, bóle mięśni i poczucie osłabienia. Choroba powoduje również powiększenie węzłów chłonnych. Później obserwuje się występowanie wysypki, zwykle najpierw na twarzy. Zmiany mogą być płaskie lub nieco wypukłe i wypełnione przezroczystym lub żółtym płynem. Później zasychają i odpadają.

W większości przypadków objawy ustępują samoistnie, ale może również dojść do powikłań, takich jak infekcje skóry, zapalenie płuc, dezorientacja, groźne infekcje oczu. Na komplikacje narażone są szczególnie noworodki, dzieci i osoby z osłabioną odpornością.

Źródła: ec.europa.eu, zdrowie.pap.pl

Przeczytaj także: Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Jak wysokie jest ryzyko transmisji wirusa?

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.