Newsy Pediatria Pod sliderem

W Europie odnotowano przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci o nieznanej przyczynie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC) informuje o coraz większej liczbie przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci o nieznanej przyczynie. Eksperci nie ustalili dotąd, co może powodować to schorzenie. Tymczasem choroba jest na tyle poważna, że w niektórych przypadkach konieczny jest przeszczep wątroby.

Na całym świecie zgłoszono około 170 przypadków ostrego zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu, m.in. w Wielkiej Brytanii (114), Hiszpanii (13), Izraelu (12), USA (9), Danii (6), Irlandii (mniej niż 5), Holandii (4), Włoszech (4), Norwegii (2), Francji (2) czy Rumunii (2). Pierwszy przypadek zdiagnozowano także w Belgii. Choroba rozwija się zazwyczaj u dzieci poniżej 16. roku życia. ECDC podkreśla, że współpracuje z krajami europejskimi oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO) w tej sprawie.

Jak objawia się tajemnicze zapalenie wątroby?

Ostre zapalenie wątroby o nieznanej przyczynie objawia się podwyższonym poziomem enzymów wątrobowych, takich jak AST i ALT, które świadczą o uszkodzeniu wątroby. U pacjentów występują bóle w podbrzuszu, biegunki i wymioty. Zachorowaniu nie towarzyszy gorączka. Niektóre dzieci wymagają leczenia szpitalnego, a nawet przeszczepu narządu. W Wielkiej Brytanii wykonano już osiem takich operacji.

– Zapalenie wątroby jest zawsze stanem zapalnym komórek wątroby. Zawsze jest tak samo w każdej formie, niezależnie od tego, czy masz to z powodu wirusa, otyłości, alkoholu, czy dziwnej reakcji na leki. Tu jednak nie wiemy, co jest przyczyną – zaznaczył Hans Van Vlierberghe ze Szpitala Uniwersyteckiego w Gandawie (UZ Gent) cytowany przez  „Brussels Times”.

Co może być przyczyną ostrego zapalenia wątroby u dzieci?

Eksperci z UK podejrzewają, że przyczyną choroby może być czynnik zakaźny lub narażenie na substancję zakaźną. W USA, gdzie choroba została wykryta po raz pierwszy, eksperci podkreślają, że za zapalenie wątroby może być odpowiedzialny adenowirus. Również WHO wymieniła adenowirusa jako możliwą przyczynę schorzenia. Nadal jednak nie ma pewności, co powoduje chorobę, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia prowadzi dochodzenie w sprawie czynnika sprawczego.

Specjaliści wykluczyli, by przyczyną choroby były znane wirusy powodujące zapalenie wątroby, takie jak WZW typu A, B, C, D lub E. Schorzenia nie powiązano również z wirusem SARS-CoV-2, szczepieniem przeciw COVID-19 czy żywieniem i indywidualnymi zwyczajami.

Obecnie trwają badania, które mają wyjaśnić, czy nie pojawiła się nowa odmiana adenowirusa. Dopóki przyczyna nie zostanie zidentyfikowana – skuteczne leczenie choroby jest utrudnione.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Zaburzenia pracy wątroby mogą manifestować się na skórze

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.