Newsy Pod sliderem

W łódzkim szpitalu uruchomiono nowoczesną metodę radioterapii, która znacznie skraca czas leczenia

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Aparat do radioterapii stereotaktycznej, który został uruchomiony w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi, to precyzyjna, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia pacjentów chorych na nowotwory. Wynalazek w radioterapii raka stercza skraca czas naświetleń z 8 do nawet 1,5-2 tygodni i zastąpić zabiegi chirurgiczne.

Jak informuje kierownik Zakładu Teleradioterapii w szpitalu im. Kopernika, prof. Jacek Fijuth, w ostatnich dniach czerwca w Centrum Onkologii Szpitala im. Kopernika w Łodzi oddano do użytku nowy aparat do napromienienia – przyspieszacz amerykańskiej firmy Varian o najwyższych parametrach technicznych.

– Aparat służyć nam będzie do realizowania radioterapii stereotaktycznej – niezwykle precyzyjnej, bezpiecznej i skutecznej metody leczenia chorych na nowotwory. Często ta metoda nazywana jest – zwłaszcza przez pacjentów – radioterapią punktową, gdyż obszar napromieniania jest bardzo ściśle wyznaczony – wyjaśnia profesor.

Metoda dostarcza wysokie dawki napromieniowania w miejsce guza z zaoszczędzeniem zdrowych tkanek

Głównym wskazaniem do zastosowania radioterapii stereotaktycznej jest radioterapia raka stercza we wczesnych stopniach zaawansowania. Metoda zastępuje konwencjonalnie frakcjonowaną radioterapię, a nawet zabieg operacyjny radykalnej prostetktomii. Radioterapia stereotaktyczna polega na dostarczeniu bardzo wysokiej dawki promieniowania w obręb guza nowotworowego z jednoczesnym zaoszczędzeniem zdrowych tkanek znajdujących się w pobliżu.

Zastosowanie techniki znacznie skraca również czas leczenia z 8 tygodni konwencjonalnej radioterapii, do 5 frakcji realizowanych w ciągu 1,5-2 tygodni leczenia.

Metoda została już zastosowana u pierwszego w regionie łódzkim pacjenta

– Kiedyś cały proces naświetlania trwał bardzo długo – około 40-50, a nawet więcej dni. Natomiast to urządzenie sprawiło, że mamy możliwość skrócenia tego czasu nawet do 5 dni. Jest to bardzo pomocne, zwłaszcza dla ludzi, którzy dojeżdżają na terapię z innych miejscowości – podkreślił Andrzej Jankowski, który był naświetlany w szpitalu im. Kopernika na nowym aparacie.

Źródło: PAP, kopernik.lodz.pl

Przeczytaj także: Gdańscy badacze uzyskali ustąpienie wszystkich objawów ostrego udaru mózgu

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.