Newsy Pediatria Pod sliderem Zdrowie publiczne

WHO alarmuje: dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty jest otyły – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Dane Światowej Organizacji Zdrowia również są niepokojące – wynika z nich, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. W związku z Europejskim Dniem Walki z Otyłością obchodzonym w dniu 22 maja, NFZ przypomina, jakie mogą być konsekwencje tej choroby oraz w jaki sposób można jej uniknąć.

W 2009 r. Narodowe Forum Otyłości i Belgijskie Stowarzyszenie Osób Otyłych ustanowiły obchody Europejskiego Dnia Walki z Otyłością na dzień 22 maja. Organizacje zwracają uwagę, że otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku, a namawianie do zdrowego stylu życia powinno być sprawą wielkiej wagi.

Otyłość może prowadzić do rozwoju groźnych chorób

W ostatnich latach odsetek dorosłych (powyżej 15. roku życia) cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Prognozy nie są optymistyczne – w 2025 możemy mieć już nawet 26 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn z otyłością. Otyłość nie jest jedynie dyskomfortem związanym ze zbyt wysoką wagą, ale może prowadzić do poważnych chorób, np.

  • cukrzycy,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych,
  • bezdechu sennego,
  • chorób kości, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej skóry,
  • niealkoholowego stłuszczenia wątroby,
  • chorób układu krążenia,
  • nowotworów (np. jelita grubego).

Wyjątkowo duża otyłość może również prowadzić do niepełnosprawności. Według WHO rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie.

Otyłe dzieci częściej doświadczają problemów psychologicznych lub zaburzeń psychicznych

W innych badaniach WHO wskazuje, że problem otyłości dotyczy już nawet 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie. Najszybciej w Europie tyją dzieci w Polsce. Ponad 18 proc. dzieci w wieku 11 i 12 lat ma nadwagę, a około 3 proc. jest otyłych. W raporcie szkodliwości cukru NFZ wynika z kolei, że nadmiar zbędnych kilogramów ma 31 proc. chłopców i 20 proc. dziewczynek. Z otyłością zmaga się z kolei już 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek.

Otyłość u dzieci może wiązać się z wieloma poważnymi chorobami, w tym również problemami na tle psychicznym. Jak podaje Fundusz – otyłe dzieci częściej niż szczupłe doświadczają problemów psychologicznych lub zaburzeń psychicznych.

Jak uniknąć otyłości?

Tymczasem od lat powody rozwoju otyłości nie zmieniają się. Są to m.in. niewłaściwa dieta, nieregularne posiłki, bark ruchu. Jedzenie kalorycznych przekąsek, np. chipsów, fast foodów i picie wysokosłodzonych napojów, nie sprzyja utrzymaniu właściwej wagi i smukłej sylwetki. Coraz więcej osób traktuje nadmierne i niezdrowe jedzenie jako lekarstwo na stres. Społeczeństwo wybiera komputer czy telewizor zamiast spaceru na świeżym powietrzu. Kalorie zamiast spalać się szybko zamieniają się więc w nadmierne kilogramy.

Instytut Żywności i Żywienia w piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej wskazuje, że ruch i ćwiczenia fizyczne są kluczowym elementem drogi na szczyt zdrowej sylwetki. Kolejne piętra zajmują owoce, warzywa, pieczywo i rośliny strączkowe, nabiał, ryby oraz oleje. Dlatego, jak wskazuje NFZ, czekoladowy batonik i puszkę słodkiego, gazowanego napoju lepiej zastąpić jabłkiem i szklanką wody mineralnej. Zamiast windy lepiej wybrać schody, a zamiast samochodu – rower.

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca, by korzystać z bezpłatnych diet od NFZ. Można to zrobić poprzez zalogowanie na platformie diety.nfz.gov.pl.

Źródło: NFZ

Źródło: NIK kontroluje jakość leczenia otyłości u dzieci i młodzieży. Nawet rok oczekiwania na wizytę u specjalisty

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Tekst” _builder_version=”4.9.2″ _module_preset=”default” text_orientation=”justified”]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.