Większość członków Rady Medycznej zrezygnowała ze stanowiska
Lekarze Newsy Pod sliderem

Większość członków Rady Medycznej zrezygnowała ze stanowiska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

14 stycznia trzynastu członków Rady Medycznej zwróciło się do premiera o przyjęcie rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19. Jak wyjaśniono, decyzja jest pokłosiem braku wpływu rekomendacji na realne działania, a także jak podkreślono w oświadczeniu przesłanym PAP, „wyczerpaniem się dotychczasowej współpracy”.

„Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych” – czytamy w oświadczeniu rezygnujących z udziału w Radzie Medycznej.

Kto zrezygnował z udziału w pracach Rady Medycznej?

Ze stanowiska członka Rady Medycznej zrezygnowali prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz oraz prof. Jacek Wysocki.

Jak wskazano w oświadczeniu, „rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów”.

– Przyjmując powołania do pracy w Radzie Medycznej do spraw COVID-19 wierzyliśmy, że nasza wiedza i doświadczenie mogą być przydatne w walce z pandemią. Świadomi odpowiedzialności jaka na nas ciąży i tego, że będziemy atakowani przez osoby i organizacje o poglądach niemających nic wspólnego z wiedzą medyczną, nauką czy chociażby zdrowym rozsądkiem, byliśmy gotowi służyć krajowi niezależnie od naszych poglądów i sympatii politycznych – dodano.

Członkowie rezygnujący ze stanowiska przekazali w oświadczeniu, iż „z upływem czasu z narastającą frustracją obserwowaliśmy brak politycznych możliwości wprowadzania optymalnych i sprawdzonych w świecie rozwiązań w walce z pandemią”.

Kto pozostał w Radzie Medycznej?

W dalszym ciągu w Radzie Medycznej pozostaje czterech dotychczasowych członków Rady, w tym prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19.

Wśród głównych zadań Rady Medycznej do spraw COVID-19, powołanej przez premiera 6 listopada 2020 r., jest analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań, a także opiniowanie aktów prawnych. Organ dotychczas opublikował 36 stanowisk, z czego ostatnie 14 stycznia.

Jak podkreślono w ostatnim stanowisku, z uwagi na dramatyczną sytuację epidemiologiczną niezbędne jest pilne zwiększenie odsetka szczepionych, szczególnie wśród osób powyżej 60 roku życia, a także „pilne podanie trzeciej dawki przypominającej, gdyż znacząco łagodzi to przebieg ewentualnego zakażenia”.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: NIL: Reforma stażu podyplomowego lekarzy przesunięta na 2023 rok

 

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.