Badania naukowe Ginekologia Newsy Pod sliderem Położnictwo

Wysokość hormonów tarczycy w ciąży wpływa na rozwój behawioralny i emocjonalny chłopców

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Niewłaściwy poziom hormonów tarczycy w ciąży może być przyczyną agresji lub chronicznie obniżonego nastroju dziecka. Według chińskich naukowców regularne kontrolowanie czynności tarczycy ciężarnej jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju jej potomstwa.

Hormony tarczycy odgrywają znaczącą rolę w rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka. W trakcie pierwszego trymestru ciąży płód jest całkowicie uzależniony od tarczycy matki. Otrzymuje od niej hormony, których sam jeszcze nie wytwarza. Stężenie hormonu stymulującego tarczycę (TSH) i wolnej tyroksyny (FT4) w trakcie ciąży ulega ciągłym zmianom.

Zbyt wysoki lub niski poziom TSH i FT4 ciężarnej powoduje problemy u jej synów

Zespół chińskich naukowców przeprowadził badania z udziałem 1860 matek i ich dzieci. Podczas każdego z trzech trymestrów ciąży naukowcy wielokrotnie mierzyli kobietom poziom hormonów tarczycy. Następnie po upływie 4 lat od porodu przekazali uczestniczkom badania ankietę dotyczącą rozwoju behawioralnego ich potomstwa, wówczas będącego w wieku przedszkolnym.

Według zgromadzonych danych chłopcy, których matki miały w ciąży wysoki poziom hormonów tarczycy, przejawiali wiele problemów behawioralnych. Znacznie częściej byli niespokojni i mieli chronicznie obniżony nastrój. Z kolei umiarkowane i niskie poziomy hormonów u matek przełożyły się na agresywne zachowania ich synów. Specjaliści nie zaobserwowali podobnych zachowań u dziewcząt.

– Nasze odkrycie podkreśla znaczenie ścisłego monitorowania i kontrolowania czynności tarczycy u matki podczas ciąży. Przedstawia też zupełnie nowe spojrzenie na wczesne interwencje w przypadku problemów emocjonalnych i behawioralnych u dzieci – oświadczyła współautorka projektu badawczego, dr Kun Huang z Uniwersytetu Medycznego Anhui. Badanie chińskich naukowców nie jest pierwszym, które wykazało związek między matczyną susubkliniczną niedoczynnością tarczycy (podwyższonym poziomem TSH i prawidłowym FT4) lub izolowaną hipotyroksynemią (obniżonym FT4 i prawidłowym TSH) a wystąpieniem takich problemów jak niska waga urodzeniowa czy przedwczesny poród. Eksperci stwierdzili także, że nadczynność lub niedoczynność tarczycy matki może mieć wpływ na rozwój neurobehawioralny ich dzieci, m.in. wystąpienie ADHD lub epilepsji.

Obecnie nie jest znany dokładny mechanizm biologiczny odpowiadający za te powiązania. Według naukowców podwyższone stężenie TSH ciężarnej prawdopodobnie skutkuje pogrubieniem kory czołowej i ciemieniowej u dziecka, co wywiera bezpośredni wpływ na jego rozwój behawioralny.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Późne ojcostwo zwiększa ryzyko ADHD i autyzmu u dziecka

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.